Girne – Ozanköy’de Aralık 2012’de başlayan takriben 300 metrekarelik villa inşaatımızın çelik karkas işlerini taşeron firma olarak North Steel Homes yapmıştır. Bahse konu evin inşaası takriben Haziran 2013’te tamamlanıp, teslim edildi. Temmuz 2013’ten beri ve halen bu evde yaşamaktayız.

 

            Çelik evin inşaası sırasındaki çabukluk, aplikasyonlardaki hata payının (duvar sıvaları, boya işleri vs) çok az olması, çevreye en az düzeyde zarar ve rahatsızlık verilmesi benim açımdan en memnuniyet verici konular olmuştur.

 

            Gerek inşaat sürecinde gerekse daha sonraki dönemlerde North Steel Homes yetkilileri bizimle işbirliklerini devam ettirmişler ve her türlü sorunumuza en kısa sürede çare bularak gerekli tüm yardımı göstermişlerdir. Bu açıdan firma yetkilileriyle hiçbir sorun yaşanmadığını, şirketin de oldukça ciddi ve güvenilir bir firma olduğunu belirtmek isterim.

 

            İnşaatın tamamlanmasını mütekaip 2 yaz döneminin tamamını ve özellikle en sıcak aylar olan Temmuz ve Ağustos aylarını evimizde geçirdik. Bu dönemde ısı izolasyonu anlamında, evin, beton karkas bir eve oranla daha serin olduğunu söylemek mümkündür. Özellikle iyi izolasyon sağlayan pencere ve camlarla desteklenmesi durumunda izolasyonun gayet iyi bir düzeye getirilmesi olanaklıdır. Halen içinde bulunduğumuz kış ayları açısından ise ısı izolasyonu yaz aylarındaki izolasyona oranla daha da iyi durumdadır.

 

            Çelik karkas ev inşaa etmeyi düşünmeye başladığımız dönemde özellikle ses izolasyonu açısından sorun yaşayıp yaşamayacağımız endişemiz mevcuttu. Eve yerleştikten sonra bunun hiçbir sorun teşkil etmediğini çok açık bir şekilde gördük. Evdeki ses izolasyonun çok iyi bir seviyede olduğunu belirtmek isterim. Buna ilaveten duvarlara ayna, resim, televizyon montesi gibi montajların yapılmak istenmesinin bir sorun olup olmayacağı da başlangıçta tereddüt ettiğimiz konular olmakla birlikte, bunun da hiç sorun teşkil etmediğini, ağırlığı fazla bile olsa bu gibi duvarlar için özel olarak üretilen vidalarla her türlü duvar montajının mümkün olduğunu gördük. Örneğin oldukça ağır olan 140 ekran bir televizyonla, yine ciddi şekilde ağır olan büyük bir ayna sorunsuz bir şekilde duvara monte edilebildi. Yine evin inşaası safhasında tüm klima tesisatları duvarların içerisinden döşenerek klima motorları çatıda toplanıp, motorların yarattığı çirkin görüntü engellendi. 

 

            Sonuç olarak daha önce de beton karkas, dubleks ve takriben 300 metrekare büyüklüğünde bir ev inşaa ettirmiş biri olarak, gerek yapım, gerekse kullanım aşamalarında çelik evin çok daha modern, çevre dostu, kullanışlı ve konforlu bir yapı olduğunu düşünmekteyim.

 Saygılarımla; Talat Usar